51. על טבעונות – חלק א'

25747325

בחופש הגדול בין כיתה ו' לכיתה ז' הלכנו לעיתים תכופות לאיזו מסעדת פירות ים באילת. זה זמן רב שרציתי להיות צמחונית אבל בפעמים הספורות שקיבלתי החלטה לא התמדתי בה. לא אכלתי הרבה חיות. שניצלים, נקניקיות, שרימפסים, קלמרי מטוגן. לא אהבתי עוף ולא אהבתי דגים ולא היינו מהבתים שאוכלים בהם נקניקים (למעט נקניק הונגרי בשם הרץ שאבא שלי היה מביא מאירופה) או טונה.

ואז, באותו קיץ, זה היה ביולי, אמרתי לאבא שלי בעודנו יושבים במסעדה שאני מאותו רגע צמחונית ולא אוכל יותר בעלי חיים.

וכך היה. מגיל 13 לא אכלתי חיות.

במשך שנים על גבי שנים (למעלה מ -20 שנים) חייתי בהרגשה שאני עושה משהו נהדר, אני לא אוכלת חיות מתות, לא תורמת לתעשייה שמגדלת חיות למאכל, שמנצלת חיות, שרוצחת חיות – רק כי "ככה זה", וככה אנשים רגילים, וככה החברה בה אנחנו חיים מחליטה עבורנו.

לא הייתי אכלנית ביצים גדולה במיוחד, פה ושם ובעיקר בשקשוקה. לא אכלתי כמעט בכלל מוצרי חלב כגון מעדנים למינהם או יוגורטים וכיו"ב. מה שכן, הייתי מכורה לגבינות. מכורה בקפטיל מ. אם לא היה על זה גבינה, זה לא היה אוכל.

אהבתי כמעט כל גבינה בעולם – מעמק פרוסה לטט דה מוין, מ9% לקממבר או ברי. לעולם לא אוכל להיות טבעונית הסברתי לאנשים, אני אוהבת גבינות יותר מידי. וככה המשכתי לחיות חיים מלאים שומנים מגבינות, בטוחה עדין שזה לא נורא, שאני לא אוכלת חיות וזה בסדר גמור.

קשה לי מאוד להצביע על הנקודה שהביאה לשינוי.

הפכתי טבעונית הרבה לפני הגל של גארי יורפסקי (אבל אין לי ספק שאם הייתי רואה את ההרצאה לפני היותי טבעונית זה היה בהחלט מזרז את ההחלטה). לא ראיתי שום סרט משנה חיים כמו ארת'לינגס (לא מזמן רציתי שמארק יראה אותו אבל התחלתי לבכות אחרי שבע דקות ונאלצנו להפסיק) או קאוספירסי (שמאוד חשוב למי שאיכות הסביבה בראש מעייניו), לא ראיתי פורקס אובר נייבס, או פוד אינק, ולא ראיתי את קירות שקופים הישראלי (שמעתי שהוא מטבען מיידית). עוד שתי הרצאות שלא ראיתי (היי, הייתי טבעונית עוד לפני שזה היה קול!) הן ההרצאה של מייקל גרגר הרופא (שנקראת איך לא למות) וההרצאה הבאה והמאוד נעימה של ג'ף מהאגודה לזכויות בעלי החיים של פלורידה שנקראת  101 סיבות להיות טבעוני.

הטבעונות שלי היא מוסרית נטו, כלומר, לא היו שום סיבות בריאותיות לבחור באורח החיים הזה, אף רופא לא ייעץ או המליץ, ולמרות שאיכות הסביבה חשובה לי מאוד, זו גם לא הייתה אחת מהסיבות שהביאה אותי לטבעונות. לא הכרתי טבעונים אחרים שעזרו לי או ייעצו לי או שכנעו אותי (ואלו שאני מכירה היום הם בעיקר וירטואלים, בסביבה הקרובה אליי אין אף לא טבעוני אחד). אז מה בכל זאת הביא אותי להחליט שאני הופכת טבעונית אחרי למעלה מעשרים שנות צמחונות?

היום בדיעבד, אני חושבת שזה היה בעיקר תודות למקום בו הייתי בחיים באותו זמן.

השתעשעתי ברעיון זמן מה, היו הרבה מחשבות על כך, אבל בנובמבר 2009 זה קרה. באותו חודש הסתיימה מערכת יחסים של חמש שנים שהתחילה בניו יורק והביאה אותי להמבורג וגם עשתה לי מאוד לא טוב בשנה האחרונה. מבחינה אקדמאית הדוקטורט שלי היה תקוע יותר מבניית הפילהרמונית של המבורג. לא אהבתי את מקום העבודה שלי. לא הייתי במקום טוב מנטלית. ואחרי תקופה קשה שלא הייתה קצרה החלטתי לעשות משהו למען עצמי. לשים את עצמי בראש סדר העדיפויות.

קמתי ועזבתי את מערכת היחסים, לא מסתכלת אחורנית לשנייה, לא מתאבלת עליה לרגע, ובעיקר לא מתייחסת לרהיטים של איקאה שנשארו מאחור (טוב, נו, זו בדיחה אישית, חברה טובה שאלה אותי בזמנו מדוע אני נשארת במערכת היחסים, ועניתי ש"מה נעשה עם כל הרהיטים שקנינו יחד באיקאה?" – עד כדי כך הייתי צריכה תירוצים).

לעשות טוב עבור עצמי היה מאז ומתמיד לעשות גם טוב עבור אחרים. אני מהנותנים, מרגישה בהחלט כחלק מעולם ומלואו ובהחלט מאמינה שהאושר שלי תלוי באושר של אחרים – לא פלא אם כך שאני לוקחת הרבה דברים שאני לא אמורה באופן מאוד אישי. כתבתי בהרחבה על הוולטשמרץ שלי כאן.

וככה הפכתי בין לילה לטבעונית.

אני חושבת שאחלק את הפוסט הזה לכמה חלקים כי יש לי המון מה לומר בנושא, אני לא מתכוונת להטיף בעיקר כי אני נותנת הרבה קרדיט לאנשים סביבי וגם לקוראים שלי. אני לא צריכה לומר לכם מה קורה בתעשייה, אני לא צריכה לדחוף אתכם לראות סרטים שיראו לכם את האמת, אני לא צריכה לספק את המידע – לא כרגע לפחות – הוא שם בחוץ, באינטרנט, הוא שם ואתם יודעים את זה. אם אנשים בוחרים להתעלם ממה שקורה אני לא יודעת אם יש הרבה שאני אוכל לעשות בנושא. מה שכן, אני לא מתכוונת להיות בשקט. קשה לי מאוד לאחרונה עם הרגשה אישית של "אני לא עושה מספיק". אני לא עושה מספיק בעיקר כי אני יודעת איזה אנטגוניזם אני יכולה לעורר והפחד הזה מקנן בי ללא הרף. אני לא עושה מספיק כאשר חברה שולחת תמונה של הבן שלה רוכב על פוני וכותבת לי "תראי כמה הוא מאושר". הפוני לעומת זאת נראה זוועה. או כשהורים מספרים בהתלהבות על הביקור בגן החיות (כלא לחיות אני ממלמלת), אני לא עושה מספיק כשאמא אחרת מעירה לי שיש הורמונים לא בריאים במוצרי סויה, לא עושה מספיק לומר לה שהיא לא יודעת על מה היא מדברת, שסויה היא קיטניה לכל דבר, שאין שום מחקר שמראה שהפיסטואסטרוגנים מסוכנים, ושהכל אינטרס של תעשיית החלב.

אז החלטתי שמספיק עם לא לעשות מספיק – והפוסט הזה והבאים אחריו יהיו חלק מהשלב הבא.

בשנים האחרונות כתבו לי לפחות עשרה חברי פייסבוק (לא בהכרח קרובים במיוחד) שעוררתי בהם השראה טבעונית. ואני גאה בזה מאוד. התעמולה הטבעונית שלי, שכמו שהרוב כבר יודעים – היא תעמולה דרך הבטן. תעמולה צבעונית של תמונות ומתכונים של אוכל שמראה להרבה אנשים, אולי בפעם הראשונה אפילו, שאוכל טבעוני הוא הכל רק לא משעמם. שלא קשה להיות טבעונים, שהאוכל שאני מכינה הוא די פשוט רוב הזמן, טרי, טעים, קליל, ובעיקר לא ממציא את הגלגל.

#DoriansVeganPlate

מצגת זאת דורשת JavaScript.

שלשום ישבתי בארגז חול עם האמא הברזילאית. אבל ענבה (ענבה, בלי ר!) זה כל כך קשה להיות טבעונים, פסקה. לא במיוחד, אמרתי לה. את יכולה לראות כמעט כל ערב מה אנחנו אוכלים, מה לנון אוכלת. זה אולי מצריך קצת התארגנות מראש, אולי מצריך הצטיידות מזווה מיוחדת, אבל זה בהחלט לא קשה, וחוץ מזה אולי זה קצת מאתגר אבל זו בהחלט לא סיבה להמשיך לתרום לתעשייה הנוראית הזו שמנצלת בעלי חיים. את עוד מניקה, אמרתי לה, את יודעת בדיוק מה פרה צריכה לעבור בשביל שיהיה לה חלב? כן, היא הנהנה. היא מוכנסת להריון בכוח. היא צריכה ללדת עגל או עגלה, שנלקחים ממנה מיידית. היא נחלבת על ידי מכונות.

כן.

בשביל מה? שאלתי אותה. בשביל מה? בשביל הגבינה שלך?

**********************************************

בחלק הבא אפרסם "מאמר" שכתבתי באותה שנה שהפכתי להיות טבעונית, הוא עתיק אם כך, אבל עדין מאוד רלוונטי ועדין מסביר לא מעט את הדינמיקה של החיים ללא מוצרים מן החי. כיום הרי הטבעונות היא חלק בלתי נפרד מהחיים גם של הלא טבעונים. מספיק לבקר בבתי קפה למינהם בארץ ולראות את העושר של התפריט הטבעוני, וכמובן העושר הלא יאומן של מקומות טבעונים נטו (תל אביב היא בהחלט גן עדן לטבעונים – אפשר לקרוא על כל הביקורים שלי בארץ בפוסטים בבלוג אוכל שלי – תל אביב 1, תל אביב 2, תל אביב 3, תל אביב 4, תל אביב 5).

ולסיום, קצת ממה שלנון אוכלת לאחרונה:

#WhatVeganLennonEats

IMG_20160405_184246

12963555_10153970372931399_3150801301999425437_n12961630_10153970371946399_897316119093328916_n12670810_10153970373776399_3180810455837446590_n1488130_10153970373556399_570796995894163496_n

12936648_10153970372171399_4076469581052438316_n

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s