33. על שינה וחוסר שינה

IMG_20150817_125656

אחת מהשאלות שעיצבנו אותי ברמות מטורפות מהשנייה הראשונה ששמעתי אותן הייתה "האם לנון ישנה בלילה?". מי המטורף שבכלל המציא את השאלה הזו? מה אכפת לכם??? אתם אלה שקמים איתה בלילה? זה מעיד עלי משהו בתור אמא? עלינו משהו בתור הורים? מה זה משנה בכלל אם היא ישנה או לא? למההההההההההההההההההההההההההההההההההההההה זה מה שאתם רוצים לשאול אותי? שום דבר אחר לא מעניין?

ממי לא שמעתי את זה? עוד בבית החולים, יומיים אחרי הלידה, שאלו אותי את זה (אמא של מישהו, לא חשוב מי), וגם ציינו שהבן של השכנים גדול מלנון רק בחודש וכבר ישן כל הלילה, חברים, משפחה, אנשים זרים – כולם מביעים עיניין דווקא בשינה של לנון! בהתחלה לא הבנתי מה רוצים ממני. ההכנה הכי גדולה שלי עם עצמי לקראת האמהות הייתה להשלמה עם לילות חסרי שינה. זה היה אחד מהדברים שממש עבדתי על עצמי לקבל באופן מוחלט – לפחות שנה שלמה (אופטימית, הא?) לא אשן וזה בסדר גמור, כי אני אמא וזה התפקיד שלי. ותאמינו לי, כשאתם חובבי שינה כמוני זה אתגר והקרבה לא קטנים. אני כל כך אוהבת לישון! לישון מאוחר בבוקר… שונאת לקום מוקדם… לא בן אדם של בוקר… לפני לנון לקיתי ב"מרמרמת בוקר" קשה – אבל שוב – עבדתי על עצמי, הכנתי את עצמי: ילדת החלומות שלנו תגיע ואני לא אשן בלילה ולא אשן מאוחר ולא אשנ"צ. וזה בסדר גמור.

שנה שלמה אני שומעת שוב ושוב את השאלה "האם לנון ישנה בלילה"" – בגרמנית זה אפילו יותר נוראי מכיוון שהשאלה היא האם היא ישנה במשך כל הלילה ואז אין מקום ל "כן, היא ישנה בלילה אבל מתעוררת כל שעתיים שלוש" – זה פשוט "לא, היא לא ישנה במשך כל הלילה".

וחברותיי האמהות התחלקו לשתי קבוצות:

בצד אחד האמהות שהילדים שלהן ישנו שניה רציפה כל הלילה בערך מגיל חודש. בשיחות בבית קפה שהילדים עוד היו קטנים משפטים כמו "היא ישנה משמונה בערב עד שש בבוקר" או "הוא ישן מעשר בלילה עד שמונה בבוקר" התעופפו מעל ראשי והתעלמתי מהם כמה שיכולתי. בצד שני היו עוד כמה כמוני, עם ילדים שלא ישנים רצוף בלילה וגם לא ממש ישנים במהלך היום ואתם יודעים מה, זה בסדר גמור. לא פעם דיברנו על זה, בכל מאמר שקראתי, בכל מחקר, ציינו שזה לא נורמלי לתינוקת שנולדה לישון רצוף. יש אינסטינקט השרדות, התינוקת חייבת לינוק – נאחזתי בכאלה קביעות בכוח.

לפעמים מארק ואני תהינו מה אנחנו עושים לא בסדר.

קראתי פעם שאמהות נוטות לשקר בנוגע לשינה של ילדיהן, משהו שקשור למחשבה שהן תתפסנה כאמהות לא טובות. זה נשמע לי כזה הזוי שאמהות באמת חושבות ככה אבל רק בשביל להסיר ספק אני מודה בפה מלא: לנון לא ישנה יותר משלוש שעות ברציפות מהרגע שהיא נולדה. אני חושבת שהיה יום אחד שהיא שינה בו חמש שעות. אחד. בנוסף, לנון לא ישנה כמעט כלום במהלך היום.

בהתחלה, בלילות היא הייתה נרדמת רק כשהיא" סוודלד" לגמרי כי רפלקס הידיים שלה היה מעיר אותה, רק בזרועותיי ואחר כך ישנה לצידי, בבייביביי.  אחר כך הייתה נרדמת רק על החזה של מארק או שלי, אחר כך רק על הידיים של מארק בעודו מזמזם לה. אחר כך הגיע שלב ההנקה לשינה – ובכל לילה, מתעוררת כל שעתיים שלוש, וחוזרת לישון רק עם הציצי.

במהלך היום גם לא היה פשוט: בהתחלה נרדמה רק עליי כשהיא בתוך הסלינג. שלושה חודשים ישנה רק עליי במהלך היום ורק בסלינג וגם לא מי יודע מה הרבה – שעתיים גג.

כאן היא על אבא מארק:

IMG_20140815_191441

אחר כך הייתה נרדמת פה ושם בעגלה… מקסימום חצי שעה, שעה גג וזה היה מאוד יוצא דופן. בבית לא היה סיכוי להרדים אותה – רק עם ציצי אולי ורק במאבק מתמשך.

מרי, ההבאמה האהובה שלנו, הגיעה ערב אחד בהתחלה לבדוק למה לנון לא נרדמת ולא ישנה. אני מדברת על החודש הראשון או השני. היא ניסתה כל טריק אפשרי בספר המיילדות שלה, מכנה אותה שוב ושוב "האני באן" – ואחר כך עברה לטריקים אירים מסורתיים, ואחר כך הרימה ידיים. תראו, הסבירה לנו, יש ילדים שפשוט לא אוהבים לישון ולא צריכים כל כך הרבה.

גרייט.

וככה מארק ואני השלמנו באהבה מוחלטת עם העובדה שיש לנו ילדה שאולי לא אוהבת לישון. כשמארק פגש קולגה, אבא חדש גם, הם דיברו על הילדים. האבא האחר אמר שהבן שלו ממש רגוע ושליו וישן הרבה ומארק חייך ואמר שהבת שלו היא "טכנו טכנו טכנו".

(מה שכן, בשבוע האחרון יש התפתחות חדשה – מיד נגיע אליה)

ובעוד כולן מסביבי כבר גמלו את התינוק מלינוק בלילה, עברו לבקבוק, עברו לפורמולה, עברו לזה שבן הזוג מתעורר בלילה ומרדים בחזרה, עברו לתת לילד לצרוח עד שהוא חוזר לישון – רק אני המשכתי לחשוב שאם לנון רוצה ציצי כל שעתיים שלוש וזה באמצע הלילה אז זה בסדר גמור מבחינתי. הרי הכנתי את עצמי לזה! ולכולם הסברתי שזה בסדר, כל עוד היא קטנה זה בסדר. לפחות שנה ראשונה, זה בסדר שהיא ישנה איתנו במיטה, אנחנו אוהבים קו סליפינג! זה בסדר שהיא ישנה בנינו, זה בסדר שהיא רוצה ציצי כל הזמן, זה בסדר. אני לא זומבי, אני מצליחה לנוח קצת בצהריים, אני משלימה שעות שינה בסופי שבוע. אני בסדר, היא בסדר, ומארק בסדר. החתול קצת פחות כי הוא לא יכל לישון איתנו במיטה יותר אבל הוא נאלץ להתמודד.

אבל מה תעשי אחרי שנה? שאלו המודאגים –  לא ידעתי, מה שכן ידעתי שאני לא בנויה לכל תוכניות הגמילה/שינה למינהן, וכל כך רציתי להמשיך לזרום עם לנון!

כמה חברות אמרו לי שאצלן המצב החל להשתפר מאז שהן העבירו את הילד לחדר אחר – או חדר משלו.

החדר של לנון הוא בעצם חדר האורחים אבל היא מעולם לא ממש הייתה בו ולא עשינו איתו כלום עדין – יש בו ארון, מיטת אורחים ואפילו את המקרר השני. החדר שלה לא ממש קיים, היא איתנו בחדר השינה, עם שידת ההחתלה והבגדים שלה, והמנורה שמקרינה כוכבים על התקרה. וגם, חשבתי לעצמי, היא בחלק הראשון של הלילה לבד בחדר שינה שלנו, עד שאנחנו מגיעים לישון, וגם ככה היא מתעוררת, אז זה לא ממש קשור לאם אנחנו שם או לא. כך חשבתי.

ואז העברנו את המיטה שלה לחדר אורחים.

בלילה הראשון היא התעוררה כל שעתיים שלוש, הבאתי אותה אלינו למיטה אחרי היקיצה הראשונה וישנו יחד כמו בכל לילה.

בלילה השני היא ישנה מתשע בערב עד שש וחצי בבוקר. בהיסטריה לא מובנת התעוררתי כל שעתיים, בטוחה שאני שומעת אותה צורחת. היא ישנה בשלווה.

בלילה השלישי חזרנו לכל שעתיים שלוש.

ואז עברו כמה לילות ברצף של שינה מתשע בערב עד שבע בבוקר.

ועכשיו אנחנו כבר למעלה משבועיים עם שינה רציפה מסביבות תשע בערב עד שבע שבע וחצי בבוקר. יוווווווווווווווווווו הווווווווווווו!!!

מארק ואני מחייכים לעצמנו – וחשבנו… אולי חיכינו יותר מידי? אבל מה זה משנה? עשינו את מה שעשינו כשהיינו מוכנים וכנראה גם היא הייתה מוכנה.

והבונוס? מלבד העובדה שבשבוע שעבר ישנתי לראשונה מאז הלידה למעלה מארבע שעות ברציפות, גם שנת הצהריים שלה התייצבה והתארכה – היא ישנה שעתיים שלוש בצהריים – במיטה שלה, מה שלא קרה בעבר.

עולם חדש מופלא!

(יש עוד על מה לעבוד בגזרת ההשכבה לישון אבל כל דבר בעיתו!)

מסקנה:

  • אני לעולם לעולם לעולם לא אשאל אמא איך הילד שלה ישן – גם כשאהיה זקנה מעצבנת

מחר טסים לחודש לארץ! אני מקווה שיהיה לי קצת זמן לכתוב על החוף באילת, אבל אם לא נתראה כשנחזור!

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s