32. גן

IMG_20150609_193604

כשסיפרתי לאימי שאנחנו מחפשים גן עבור לנון היא אמרה " ועכשיו זו תהיה הוצאה חודשית לא קטנה". לקח לי כמה שניות לחשוב על זה. לא, זו לא תהיה הוצאה חודשית בכלל מכיוון שבהמבורג החינוך הוא חינם מגיל שנה. הווה אומר: כל הורה זכאי לחמש שעות יומיות בגן ילדים – חינם החל מגיל שנה. אבל באמת חינם. חינם. לא עולה כלום. חינם – יש מעט הוצאות נלוות כמו חיתולים וקרמים וארוחות ביניים אבל זה ממש בקטנה. השעות האלה מגיעות בצורת גוטשיין – וואוצ'ר – שובר.

אם האמא עובדת מקבלים יותר שעות באופן יחסי לחוזה העבודה –  מקבלים 6, 8 או 10 שעות חינם בגן ילדים.

הבנתי שהמבורג היא אחת מהמדינות (המבורג היא עיר מדינה, שטאדטשטאאט) בה החלו את חוק החינוך חינם מגיל שנה וזה משמח מאוד.

כל מי שאני מכירה שיש לה ילדים אמרה לי מהרגע בו שמעה שאני בהריון שאני צריכה להתחיל לחפש גן. שמענו רבות וכמעט מכולם על מצוקה קשה של מקומות בגנים – אין מקומות, אין מספיק גנים, רשימת ההמתנה ארוכה מאוד .המצב, כך הזהירו אותי יודע דבר, בכי רע.

ואתם חושבים שזה גרם לי להתחיל את החיפוש מוקדם? אז זהו, שממש ממש לא.

ראשית, למי יש בכלל זמן לחשוב על זה? הייתי עסוקה בלהיות אמא! אבל הסתבר לי שלרוב יש זמן… יש לי חברות שכבר בשבוע לאחר הלידה רשמו את הילד לגן המועדף עליהן ובכך הבטיחו את מקומו שם. אבל אני משום מה סירבתי להכיר במציאות וגם חשבתי שאולי מארק ידאג לזה, הוא היה אמור לעשות סקר על הגנים, לבדוק אונליין, לברר.

מארק לא עשה את זה וגם אני לא עשיתי כלום וכך התעוררנו לפני חודשיים שלושה בידיעה ברורה ביותר: לנון ממש מוכנה ללכת לגן ולנו אין גן.

חשבתי שאנצל את העובדה ואשאר איתה בבית יותר, נעשה חיים יחד! ואכן עשינו חיים משוגעים אבל מבחינה התפתחותית היא אחד מיצורים הכי חברותיים ביקום (שידרגה אותי בכמה רמות), הוא אוהבת אנשים, ילדים, כלבים וכל דבר שמחייך אליה. היא אקטיבית בטירוף (מכירים את הילדים האלה שלא מפסיקים לזוז אפילו לחצי דקה? כולל כשהם יונקים? אז כזו). היא לא מפחדת מזרים, לא מזיז לה אם אני לא לידה – היא צריכה מסגרת. בנוסף, חשבתי לעצמי שאני מעדיפה להכניס אותה לגן לפני שהמצב יתסכל אותי. יש ימים שאני פשוט לא יודעת כבר איך להעסיק אותה, אני עייפה, מותשת – כמה כבר אפשר מוזיקגארדן, לשחות, ללכת לפארק, לשבת בארגז חול  – אני מעדיפה לסיים את התקופה הזו בשיא משמח ולא להגיע לתחתית מתסכלת.

מארק הוריד לי מהאתר של עיריית המבורג רשימה מסודרת של כל הגנים בשכונה שלנו. היו ברשימה 13 גנים ואני הוספתי עוד שישה.

התקשרתי, שלחתי אי מיילים, מילאתי טפסים עם פרטים אונליין – שמעתי בעיקר ש

 1. אין לנו מקום כרגע
 2. יש לנו רשימת המתנה של שנה
 3. אנחנו לא מקבלים שובר שלל חמש שעות (זה השובר שיש לנו)

ידענו מראש שתהיה בעייה עם השובר של החמש שעות מכיוון שהגנים מעדיפים לקחת שוברים של יותר שעות – זה יותר רווח מבחינתם ולכן ציינו שאין לנו בעייה לשלם שעה נוספת – כלומר שש שעות יומיות. במספר גנים חשבו שזה נחמד אבל הודיעו שהם לוקחים רק 8 או 10 שעות.

 עם הגנים שכבר היה על מה לדבר קבעתי ביקור – בחלק היו ימים קבועים מראש – ימי "דלת פתוחה" בהם הגיעו כל המעוניינים לערב הסברה בנושא שכלל סיור בגן וכיו"ב. במספר גנים קבעו לי ביקור אישי.

מה היה לי חשוב במיוחד?

 1. שתהיה חצר גדולה
 2. שיעסקו הרבה ביצירה ומשחק
 3. שיוכלו לספק אוכל טבעוני

כרגע ממש לא היה לי חשוב אם זה גן דו לשוני ואם יש קונספט לימודי מסודר, אם לומדים את האלף בית ומספרים – לנון בת שנה, אני רוצה שהיא בעיקר תשחק בחוץ ותמרח את עצמה בצבעי ידים ודבק, שתשחק עם מים, אני רוצה שהיא תתפלש בבוץ עם עוד ילדים, אני רוצה שיקריאו לה הרבה סיפורים ושתמיד תהיה מוזיקה  – כל השאר לא רלוונטי כרגע.

 1. הגן החדש מול הבית היה סטרילי מידי עבורי, וגם מייד הודיעו לנו שלא מקבלים חמש שעות וגם לא שש
 2. הגן הענק בשכונה עשה לנו סיור פרטי עם המנהלת שהייתה מקסימה – חצר עצומה, פינות משחק רבות – רק מה, אולי ביולי 2016
 3. הגן החדש מול תחנת הרכבת בשכונה לא היה אמור להיות גן ולכן בנוי מוזר – הוא גם היה קצת סטרילי עבורי אבל לנון מייד התחברה אליו וזחלה לשחק (או יותר נכון לקחת לילדים את הצעצועים). המנהל הסביר שיש רשימת המתנה ונצטרך למלא טפסים – אך כשבאתי לעזוב הגננת הראשית אמרה לי לא לדאוג, שהם רוצים ילדים כמו לנון ונתקשר כשנחזור מהארץ (אנחנו בדרך לחופשה ארוכה)
 4. הגן שאמור להפתח בשכונה במרץ 2016 – עד לא נבנה אפילו – אבל אמרו לנו שנרשמנו בזמן ויש לנו מקום ללנון שם. זה יהיה גן עצום – חלק מרשת. תהיה להם חצר של 500 מטרים רבועים ואם כן אז יאללה, לחתום על חוזה. איך אני יכולה לחתום ברגע זה על חוזה לגן שעוד לא נבנה? הלכנו ליום פתוח בגן שלהם ליד העבודה של מארק (בן של חברים הולך לשם, הם מאוד מרוצים, זה גן בביניין בעיר כולל מגרש משחקים בחוץ). הבחורה שאיתי בקשר לגבי הגן שאלה איך הוא מצא חן בעיניינו ואז הציעה: אתם יכולים להתחיל כאן כבר באוקטובר כשתחזרו מהחופשה ואז תעבורו במרץ לגן החדש. הופתענו מאוד, כי כבר חשבנו שנצטרך לחכות למרץ! הגן שלהם בעיר הוא גן דו לשוני, קבוצות קטנות של ילדים בחדרי בית עם חלונות עצומים, חדש, נקי מאוד, צוות סימפטי וצעיר, קצת היי טקי לטעמי (יש להורים אפליקציה לבדוק מתי החליפו לילד חיתול ומתי הוא ישן), ואפילו שלחו מייל וכתבו שזו לא בעייה עבורם לספק אוכל טבעוני ללנון.

זו הצעה שאי אפשר לסרב לה! לנון תשמח להתחיל, אני אשמח שהיא תתחיל, מארק עובד מטר מהגן ויוכל לקחת אותה בבוקר, אני אוכל לאסוף אותה עם האופניים בצהריים – יש לנו מנצח!

ואז צץ עוד גן בשכונה. רק מבחוץ ראיתי. חצר ענקית, שהזכירה לי את החצר בגן כרמית באילת. גן שנראה קלאסי, כמו בימים שלי, גן עם חצר משחקים כמו פעם. בדקתי את האתר, זהו גן דו לשוני, עם קונספט הומני מקסים. ועכשיו מה? התקשרתי כמובן, דיברתי עם האחראית, אין מקום, יש רשימת המתנה, אבל, תתקשרי כשתחזרו ותבואי לבקר ואז נדבר ונראה.

מסקנות:

 • למרות שהתחלתי מאוחר דברים הסתדרו – לא יודעת אם זה מזל או שכל או העובדה שמכיוון שעבר חוק החינוך חינם מגיל שנה גנים חייבים לקבל יותר ילדים ולכן נפתחו יותר גנים. בשכונה שלנו עומדים להפתח עוד שני גנים בקרוב, ממש ברחוב שלנו
 • אבל יש מצב שהיה לי יותר מזל משכל אז חשוב להתחיל מוקדם! לא לחשוב פעמיים! להשתמש במידע שיש לכם, לקבל המלצות מהורים אחרים, לבדוק באתר של העירייה מה צריך (טפסים, פגישות וכיו"ב)
 • לעשות רשימות! לבחור את הקריטריונים החשובים, על מה לא תתפשרו, מה שולי בעיניכם
 • תחשבו על הילד בעיקר! איזה גן יתאים לו יותר? אצל לנון היה לי ברור שזה לא משנה אם זה גן גדול או קטן, אבל יש ילדים שלא מתאימים לגנים גדולים למשל. בגלל שלנון סופר אקטיבית היה לי חשוב יותר שתהיה חצר גדולה וחדר ספורט והרבה אפשרויות לרוץ ולהוציא מרץ
 • תחשבו על עצמכם! מאוד רציתי שהיא תלך ל"גן יער" בטבע אבל בהמבורג זה מחוץ לעיר וגם אם היה לי רכב אני לא חושבת שהייתי רוצה לנהוג הלוך ושוב כל יום

אז זהו, כשנחזור בסוף ספטמבר מהארץ לנון תתחיל את התהליך שנקרא בגרמנית "איינגוונונג" – התרגלות. זהו חודש שלם בו מתחילים בצעדים קטנים להרגיל את הילדה לגן. בשבוע הראשון היא תהיה שם כשאני איתה, לידה, בטווח ראיה שלה, לזמן קצרצר, בשבוע השני לזמן יותר ארוך וככה לאט לאט אני אעלם – אחכה בחוץ, אחזור אחר כך – עד שנוכל באופן חד משמעי לקבוע שלנון ממש לא צריכה אותי והיא מוכנה לגן.

בנתיים אין לנו הרבה זמן להתרגש מכיוןן שאנחנו טסים לחודש לארץ ביום שני הבא. למארק יש חודש נוסף חופשת לידה ולא יכולנו לחשוב על מקום טוב יותר להעביר את החודש הזה מאשר חוף הים באילת, היכן שגדלתי, אחד מהמקומות האהובים עליי ביקום!

IMG_20150320_180037

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s