17. דרושה: הבאמה. ליולי

IMG_20141016_161452

שמירת ההריון שלי תמה ואיתה חלף הטריימסטר הראשון, בחילות איומות שליוו אותי כל היום ועייפות מוגברת. הגיע הזמן להתחיל להתערבב עם נשים במצבי חשבתי לעצמי והצטרפתי לקבוצת אמהות דוברות אנגלית בפייסבוק.

במהרה הבנתי שיש מספר נשים מהקבוצה שגרות בשכונה שלי וארגנו מפגש שכונתי אליו הגיעו אמהות עם תינוקות קטנטנים, אני הייתי היחידה בהריון הנשים שהכרתי במפגש הזה חברות שלי עד היום ומהן למדתי מונח חדש: הבאמה – מיילדת.

מצאת מיילדת כבר? שאלו אותי.

מיילדת? למה אני צריכה למצוא מיילדת? אין מספיק בבתי החולים? אני צריכה למצוא אחת בעצמי?

לא לא לא לא לא הסבירו לי, בגרמניה משלמת קופת החולים עבור מיילדת מוסמכת שמגיעה אלייך הבייתה בחודש הראשון לאחר הלידה, לעזור, לבדוק,לייעץ, לוודא, ללמד.

מיילדת שמגיעה אליי הבייתה?

כן, וזה חינם לגמריי, את רק צריכה למצוא אחת.

ההסבר עשה לי קצת סדר בראש: בבית החולים בו אלד (אכתוב בפירוט על הנושא בקרוב) ש כמובן מיילדות שתלוונה אותי בלידה, אבל מלבד זאת אני צריכה לחפש מישהי שבעצם תהיה הדמות האימהית שאצטרך לאחר הלידה. הודעתי לאמא שלי שלא אצטרך אותה מיידית ללידה ולזמן שאחריה. היא נעלבה מאוד. מה זאת אומרת? איזה מין דבר זה? ברור שאצטרך אותה.

ההחלטה לבקש מאימי לא להגיע מייד הייתה לא קלה. ידעתי שייתכן ואצטער על כך (ואכן היו כמה לילות בהתחלה שמיררתי בבכי ורציתי את אמא שלי) אבל גם ידעתי שאני רוצה את הזמן הזה לעצמי, עם התינוקת שלי, ועם מארק שקיבל חודש חופשת לידה (בתשלום אלא מה) והיה איתי כל הזמן הזה. מה גם, אמא שלי ילדה לאחרונה לפני 30 שנים, לא חשבתי שהיא תוכל לעזור הרבה מהבחינה הזו ולא רציתי שתבוא אלינו על תקן מנקה עוזרת מבשלת עושה קניות. אמא, אמרתי לה, תבואי חודש חודשיים אחרי הלידה, כשאני כבר עם בטחון ויכולה לצאת להסתובב וגם מבחינת התינוקת יש יותר להנות ממנו. ההסבר הזה הניח את דעתה ואכן כך היה.

החזרה להבאמה. לעירייתה המבורג יש אתר מסודר עם רשימת המיילדות. שני קריקטונים חשובים בחיפוש כללו מישהי שעובדת בשכונה שלי (מכיוון שזה לפי איזורים גיאוגרפים, המיילדת צריכה להיות באיזור רוב הזמן למקרה שתצטרך להגיע מייד) ובמקרה שלי רציתי מישהי דוברת אנגלית, עם כל הכבוד לגרמנית שלי, לא חשבתי שאני רוצה להתעסק עם שיחות בגרמנית כשאני אחרי לידה.

האתר של המיילדות הניב לי רשימה ארוכה של נשים, והתחלתי לעשות טלפונים.

רוב השיחות הראשונות נותבו מייד לתאים קוליים. השארתי הודעות עם מידע על תאריך הלידה שלי (16 ביולי) וביקשתי שיחזרו אליי. אחרי כמה הודעות ענתה לי מישהי שוחננו קלות והיא שאלה מתי הלידה, עניתי, אה אין מצב, היא ענתה, ביולי אני בחופש. או קיי, יולי, חופש. עשר נשים אחר כך הבנתי שרוב המיילדות יוצאות לחופשה ביולי. כבר הייתי עם דמעות בעיניים אבל המשכתי להתקשר ולהשאיר הודעות ולשמוע שהמיילדת בחופש או, בהרבה מקרים, כבר מלאה לגמריי. אני רק בשבוע 14! חשבתי שהתחלתי מוקדם! המציאות הוכיחה אחרת. התחלתי ממש מאוחר מסתבר.

התקשרתי לכארבעים נשים. חלק בכלל לא חזרו אליי למרות שהשארתי הודעה. חציין אמרו שהן בחופש, חלק נכבד אחר אמר שהן כבר מלאות. הרשימה שהייתה בידי נגמרה ולי לא הייתה מיילדת.

בתסכול רב כתבתי על כך בקבוצת האמהות דוברות האנגלית אליה אני שייכת בפייסבוק. התגובות הוכיחו לי שאני לא לבד ושהרבה עברו את אותו תהליך מתסכל. מיילדות בגרמניה זה דבר מבוקש ביותר נקודה. במיוחד בהמבורג הסביר לי, אין מספיק! אחת הבחורות השאירה את מספר הטלפון של המיילדת שלה ואמרה שאנסה אותה.

התקשרתי וענתה לי אישה חביבה עם מבטא אירי הורס. מרי אמרה שהיא לא בחופש ביולי והסכימה להיות המיילדת שלי! איזה אושר! היא באה אלינו למפגש היכרות לפני הלידה, אישה כבת שישים, עבדה שנים רבות באחד מבתי החולים בעיר ויצאה לקרירה של מיילדת שבאה לאחר לידות ומסתבר שהייתה מיילדת של נשים רבות שאני מכירה (והיום אני יודעת שהיא בהחלט "הצילה" רבות מהחברות שלי לקבוצה). מרי הייתה בעלת ניסיון עשיר, מאוד אימהית סובלנית ואכפתית, אז גם אם היא הייתה אחת מהמיילדות העסוקות בעיר ולא תמיד יכלה להשאר יותר זמן, היא הייתה קרן האור שלנו בחודש בראשון. חיכינו לקבל ממנה את ההודעה שאומרת "אני בדרך" בכיליון עיניים.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s