8. מפלצת הורמונלית

IMG_20141023_173734

דווקא הייתי גאה בעצמי באותה תקופה לפני תחילת הטיפולים. טבעונית מזה שנים, אכלתי בריא, עשיתי ג'וגינג 4-5 פעמים בשבוע (תנו לי להשוויץ ב 21 ק"מ ההם שוב). רכבתי על אופניים לכל מקום, כמעט וכבר לא עישנתי, לא הייתי גם מהשותים – הייתי בכושר, הגוף שלי היה חזק אבל לא יכולתי להכנס להריון.

מה עשיתי לא נכון? כמה שניסיתי לא יכולתי להמנע מהמחשבה הזו. מה עשיתי לא בסדר? בעלת רגשות אשם סדרתיים כמובן שהתבוססתי עם השאלה הזו זמן רב, תוהה שוב ושוב, למה אני ומה עשיתי בשביל לגרום לכך? איך הגוף שלי שכל כך הייתי גאה בו לא מסוגל לעשות משהו אחד שלפי מה שראיתי סביבי היה דיי פשוט?

אני לא יודעת אם יש מונח לתופעה הבאה אבל מהרגע שהתחלנו לנסות להכנס להריון כל מה שראיתי סביבי היו נשים בהריון, לאן שלא הסתכלתי, ברחוב, בפייסבוק, בסביבת החברים – כולן היו בהריון. צחקתי במרירות שכולם נכנסים להריון מנשיקה ואנחנו לא. אני זוכרת שבאחד הימים בהם רצתי בפארק ליד הבית ראיתי בחור שהתנדב איתי בזמנו (עם הומלסים בעיר), הוא היה עם חברתו ותינוק בן יומו בעגלה, מטיילים בפארק, מחוייכים. נופפנו אחד לשנייה וברגע שהם יצאו משדה הראייה שלי הגיעה הנפילה. למה אני לא ומתי יגיע תורי? זה לא היה הוגן!

ההתמודדות המנטלית עם התהליך הייתה לא פשוטה עבורי – והציפייה גם היא הכבידה. זהו תהליך שלוקח זמן.

כאמור התחלנו עם בדיקות רבות שנועדו לקבוע אם בכלל יש טעם להתחיל בתהליך, להלן התהליך אותו עברתי בקצרה, נמנעתי מלהכנס לדיוקים מדעיים מכיוון שאני לא רופאה וגם כשעברתי את התהליך לא ממש היה לי אכפת איך קוראים להורמון שאני מזריקה ומדוע דווקא עכשיו – מלכת תחילה החלטתי באופן חד משמעי שבמשך כל התהליך לא אבדוק שום דבר אונליין. לא אתייעץ עם ד"ר גוגל, לא אכנס לפורומים – אסמוך על הרופא שלי ועל מה שהוא אומר לי לעשות וזהו. לא היה פשוט להצמד להחלטה הזו אבל היא בהחלט הצילה אותי משקיעה בתהומות האינטרנט.

  1. גירוי השחלות – הבסיס להתחלת הטיפול הוא בעצם לגרום לגוף לייצר כמה שיותר ביציות (יותר נכון לייצר יותר זקיקים שהם הבסיס לתא ביצתי) . נדהמתי לגלות שלא כל הביציות שהגוף שלי מייצר ראויות להפרייה ובעיקר נדהמתי לגלות שהגוף שלי לא מייצר ביצית בכל מחזור (הגיל, נו הגיל). אף אחד מעולם לא אמר לי שאיכות הביציות יורדת עם הזמן אז איך מגרים את הגוף לייצר יותר ביציות? מאוד פשוט: מזריקים הורמונים שמעודדים יצירת זקיקים. וכך הזרקתי לעצמי הורמונים במשך מספר ימים – תוהה מה עושות נשים שמפחדות ממחטים.

ההורמונים השפיעו עליי קשות. גם אם לא עומד מאחוריהם קשר פיזיולוגי ברור הפכתי למפלצת. מארק נדהם מזה שאף אחד לא הזהיר אותו לפני כן. צעקתי לעיתים קרובות, התעצבנתי מכל פסיק ופסיק, בכיתי מכל דבר (טוב נו, אני בכיינית בלי שום קשר) ובאופן כללי הייתי על הקצה. לא חויה נעימה במיוחד.

בד בבד עם גירוי השחלות לקחתי כדורים שדרכם יכל הרופא שלי "לשלוט" על הביוץ שלי ולתזמן אותו. תיזמון, כך למדנו, הוא אחד מהפקטורים החשובים ביותר בטיפול הפרייה.

  1. שאיבת ביציות – גירוי השחלות נעשה באופן מבוקר וכחמישה ימים אחר כך נעשת שאיבת ביציות ובאותו יום ניתן גם זרע טרי. השאיבה מתבצעת תחת הרדמה מלאה, דרך הוגינה ובעזרת אולטרסאונד. רופא מרדים הדריך אותי לפני הכניסה לחדר הניתוח, הרופא שלי כבר חיכה שם עם שתי אחיות ומוסיקה קלאסית שקצת צימררה אותי. הורדמתי והתעוררתי אחרי כשעה בחדר התאוששות עם כאבים איומים בצד ימין (היכן שהייתה השחלה עם היותר ביציות). קצת משככי כאבים וקצת תה והבייתה לישון ולנוח יומיים. לא לפני שקיבלתי מסמך בו מודיעים לי שנשאבו 12 ביציות.

12! איזה אושר! זה אומר שאני יכולה ללדת רביעיה אוטוטו! אבל השמחה הייתה מוקדמת ובשיחת טלפון יום אחר כך הסביר הרופא שמתוך ה 12 רק 6 היו "טובות" ומתוכן הופרתה רק ביצית אחת.

רק אחת. בגרמניה מחזירים לכל היותר שתי ביציות שהופרו (ככה זה בד"כ – לכן הסיכוי לתאומים לאחר הפרייה גדול יותר) ולי לא היה אפילו את זה.

  1. החזרת עוברים – שלושה או ארבעה ימים אחר כך חזרתי למרפאה – בנתיים הביצית היחידה שלי הופרתה באיזה תהליך מעבדתי שאין לי מושג לגביו וזה גם ממש לא משנה. ההחזרה מתבצעת ללא הרדמה והיא דיי מהירה. בחדר הניתוח היה מסך טלוויזיה גדול ומארק שהחזיק לי את היד ואני יכולנו לראות שלוקחים את הביצית המופרת עם השם שלי עליה. וזהו – מעכשיו הכל תלוי ב, רגע, לא ידעתי במה הכל היה תלוי. בי? במזל? בביצית הזו? ברופא? בתרופות?

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s