7. גרמניה vs. ישראל

IMG_20141027_163838

אני יכולה לכתוב ספר שלם על ניגודי תפיסות בין גרמניה לישראל. בין השוני שקיים בנורמות החברתיות שנוגעות לחתונה, משפחה, ילודה, חד הוריות, נישואין וכיו"ב. אבל זה לא המקום. רק בקצרה אני רוצה לציין שבגרמניה זה בסדר לא להתחתן ולא להביא ילדים לעולם וזה לא יעבור ביקורת מצד כל מי שמכיר אתכם. בגרמניה זה בסדר להביא ילדים לעולם ללא נישואין, זה בסדר לבלות חיים שלמים עם אהוב יקר מבלי להתחתן, זה בסדר להביא ילדים לעולם בגיל מאוחר – יש בגרמניה כבוד רב למרחב הפרטי, האישי, כבוד שמגיע אף ממשפחה וחברים קרובים ולכן לא תשמעו בגרמניה את המשפטים הבאים:

מה עם חתונה? בקרוב אצלך, את לא נהיית יותר צעירה, השעון הביולגי מתקתק, את תצטערי על כך, איך את לא מוצאת אף אחד? איך זה שאת בת שלושים ועוד לא נשואה? מה, אין לך ילדים? למה את מחכה? – המשפטים האלה לא קיימים בתרבות הגרמנית ולכן הלחץ החברתי סוציאלי שקיים בארץ לא קיים בגרמניה.

בישראל לעומת זאת מגיע הלחץ מכמעט כל כיוון אפשרי. אם זה לא ההורים אלו החברים ואם אלו לא החברים אלו בני משפחה אלו ואחרים ואם זה לא זה ולא זה ולא זה אלו יהיו זרים גמורים שאתם ממש לא מכירים שירגישו צורך להעיר בנוגע לסטטוס המשפחתי שלכם (סיפור אמיתי כמובן).

ההקדמה הזו נועדה להסביר גם את השוני העמוק בנוגע לטיפולי הפרייה. מצד אחד, ישראל היא "מעצמת פוריות מובילה"  בה מעודדת הממשלה את הילודה, בה נמצאים טיפולי ההפרייה בסל התרופות ומממומנים על ידי הממשלה כמעט לכל דורשת (בלי הרבה התחשבות בגיל למשל)וצד שני אחוזי ההצלחה של ההפריות נמוכים ביותר בהשוואה למדינות אחרות (12%-14% אחוזי הצלחה).

בגרמניה, שבה אין לי מושג מהם אחוזי ההצלחה אבל בוודאות יותר מבישראל, מממנת קופת החולים רק 50% מעלות טיפול ההפרייה, זאת ועוד, מכסה הקופה רק שלושה ניסיונות. שלושה ניסיונת הפרייה.

להתחיל תהליך כזה בידיעה שיש לנו "רק" שלושה ניסיונות היה לא פשוט. מלכת תחילה הצטרפו שני פקטורים לתהליך: לחץ נפשי מוגבר – לא מספיק הלחץ הרגיל גם הלחץ שיש לנו רק שלושה ניסיונות (וכמה שתנסו לחשוב חיובי המספר שלוש יהדהד בראש) – מה אם לא נצליח בשלושה ניסיונות? וכמובן לחץ כלכלי –  נצטרך לשלם 50% מכל טיפול, בחישוב גס כ 3000 אירו לטיפול – לא סוף העולם אבל בהחלט משהו שזוג צעיר חושש ממנו. הבחורה שחלקה עימי חדר בשאיבת הביציות הראשונה סיפרה לי שהביטוח שלה ושל בעלה לא מכסה גם 50% (יש איזהו הפרדה בין ביטוח פרטי לממשלתי, לא ממש הבנתי מה היה המקרה שלהם) ולכן הם חסכו במשך שנה לטיפול הפרייה אחד. זוג מקסים שניסה במשך למעלה מעשר שנים להכנס להריון וכבר ויתר ואז הם החליטו לתת לזה עוד ניסיון וממש חסכו לכך כסף – ליבי נשבר כאשר היא סימסה אותי והודיעה לי שההפרייה שלהם לא צלחה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s